Past Council Members

Year

President

Vice President

Secretary

Treasurer

Canadian Rep

2020

B. Toby

D. Rose

D. Tomchick

I. Guzei

G. Audette

2019

J. Ferrara

B. Toby

D. Tomchick

I. Guzei

T. Friscic

2018

 L. Keefe

 J. Ferrara

 D. Tomchick

 S. Byram

 T. Friscic

2017

A. Sarjeant

L. Keefe

D. Tomchick

S. Byram

T. Friscic

2016

T. Terwilliger

A. Sarjeant

D. Tomchick

S. Byram

M. James

2015

C. Cahill

T. Terwilliger

D. Tomchick

J. Kaduk

M. James

2014

M. Teeter

C. Cahill

P. Loll

J. Kaduk

M. James

2013

C. Stevens

M. Teeter

P. Loll

J. Kaduk

D. Rose

2012

G. Philips

C. Stevens

P. Loll

n/a

D.Rose

2011

T. Koetzle

G. Philips

C. Wilmot

B. Santarsiero

D. Rose

2010

J. Kelly

T. Koetzle

C. Wilmot

B. Santarsiero

J. Britten

2009

R. Von Dreele

J. Kelly

C. Wilmot

B. Santarsiero

J. Britten

2008

M. Hackert

R. Von Dreele

L. Keefe

B. Santarsiero

J. Britten

2007

A. Pinkerton

M. Hackert

L. Keefe

B. Santarsiero

L. Groat

2006

R. Bau

A. Pinkerton

L. Keefe

D.Ohlendorf

L. Groat 

2005

L. Delbaere

R. Bau

L. Keefe

D.Ohlendorf

L. Groat

2004

F. Jurnak

L. Delbaere

L. Keefe

D.Ohlendorf

D. Rose

2003

R. Davis

 F. Jurnak

L. Keefe

D.Ohlendorf

D. Rose 

2002

C. Carter

R. Davis

L. Brammer

D.Ohlendorf

D. Rose

2001

W. Stallings

C. Carter

L. Brammer

J.Griffen/D. Ohlendorf

L. Delbaere

2000

C. Chidester

W. Stallings

L. Brammer

J. Griffen 

L. Delbaere 

1999

A. Clearfield

C. Chidester

V. Pett

J. Griffen

L. Delbaere

1998

P. Codding

A. Clearfield

V. Pett

J. Griffen

G. Ferguson

1997

J. Clardy

P. Codding

V. Pett

J. Griffen

G. Ferguson 

1996

C. Huber

J. Clardy

C. Lowe-Ma

J. Griffen

G. Ferguson

1995

H. Steinfink

C. Huber

C. Lowe-Ma

S. Rao/J. Griffen

I.D. Brown

1994

E.T. Adman

H. Steinfink 

C. Lowe-Ma

S. Rao

I.D. Brown

1993

R.E. Marsh

E.T. Adman

V. Cody

S. Rao

I.D. Brown 

1992

K. Watenpaugh

R.E. Marsh

V. Cody

S. Rao

I.D. Brown

1991

 J. Flippen-Anderson

K. Watenpaugh

V. Cody

S. Rao

 

1990

D. Duchamps

J. Flippen-Anderson

V. Cody

S. Rao

 

1989

B.M. Craven

D. Duchamps

V. Cody 

S. Rao

 

1988

H.M. Berman

B.M. Craven

V. Cody

C. Foris

 

1987

C.E. Bugg

H.M. Berman

H. Steinfink

C. Foris

 

1986

W.L. Duax

C.E. Bugg

H. Steinfink

C. Foris

 

1985

R.E. Newnham

W.L. Duax 

H. Steinfink

R.A. Sparks

 

1984

D.H. Templeton

R.E. Newnham

K.A. Kerr

R.A. Sparks

 

1983

D. Sayre

D.H. Templeton

K.A. Kerr 

R.A. Sparks

 

1982

J.B. Cohen

D. Sayre

K.A. Kerr

R.A. Sparks

 

1981

Q.C. Johnson

J.B. Cohen 

K.A. Kerr

R.A. Sparks

 

1980

H.W. Wyckoff

Q.C. Johnson

K.A. Kerr

R.A. Sparks

 

1979

J.P. Glusker

H.W. Wyckoff

K.A. Kerr

C.N. Caughlan

 

1978

P. Coppens

J.P. Glusker

D.K. Smith

C.N. Caughlan

 

1977

C.K. Johnson

P. Coppens

D.K. Smith

C.N. Caughlan

 

1976

I.L. Karle

C.K. Johnson

D.K. Smith

C.N. Caughlan

 

1975

R.D. Burbank

I.L. Karle

M.N. Mueller

C.N. Caughlan

 

1974

E.C. Lingafelter

R.D. Burbank

M.N. Mueller

C.N. Caughlan

 

1973

R.A. Young

E.C. Lingafelter

M.N. Mueller

H. Cole

 

1972

J. Karle

R.A. Young

W.L. Roth

H. Cole

 

1971

W.R. Busing

J. Karle 

W.L. Roth

H. Cole

 

1970

D.P. Shoemaker

W.R. Busing

W.L. Roth

R.A. Young

 

1969

W.C. Hamilton

D.P. Shoemaker

W.L. Kehl

R.A. Young

 

1968

 S.C. Abrahams

W.C. Hamilton

W.L. Kehl

R.A. Young

 

1967

J.S. Kasper

S.C. Abrahams

W.L. Kehl

R. D. Burbank

 

1966

B. Post

J.S. Kasper

W.L. Kehl

R. D. Burbank

 

1965

H.A. Levy

B. Post 

W.L. Kehl

R. D. Burbank

 

1964

H.T. Evans

H.A. Levy

W.L. Kehl

B. Post

 

1963

G.A. Jeffrey

H.T. Evans

H.A. Levy

B. Post

 

1962

V. Schomaker

G.A. Jeffrey

H.A. Levy

B. Post

 

1961

K.N. Trueblood

V. Schomaker

H.A. Levy

T.C. Furnas

 

1960

J. Waser

K.N. Trueblood

L.E. Alexander

T.C. Furnas

 

1959

R.E. Rundle

J. Waser  

L.E. Alexander

T.C. Furnas

 

1958

D. McLachlan

R.E. Rundle

L.E. Alexander

G.A. Jeffrey

 

1957

E.A. Wood

D. McLachlan 

J. Waser

G.A. Jeffrey

 

1956

J.D.H. Donnay

E.A. Wood 

J. Waser

G.A. Jeffrey

 

1955

W.N. Lipscomb

J.D.H. Donnay

J. Waser

G.A. Jeffrey

 

1954

E.W. Hughes

W.N. Lipscomb

H.W. Pickett

D. Sayer

 

1953

L.O. Brockway

E.W. Hughes

H.W. Pickett

D. Sayer

 

1952

P.P. Ewald

L.O. Brockway

H.W. Pickett

J. Karle

 

1951

R.W.G. Wyckoff

P.P. Ewald

H.T. Evans

J. Karle

 

1950

I. Fankuchen

R.W.G. Wyckoff

H.T. Evans

J. Karle